سیمای آبخیز استان خوزستان

 سرزمین خوزستان در دوران سوم و چهارم زمین شناسی به وجود آمده است. در دوران سوم تحت تأثیر چین خوردگیهای منطقه خاورمیانه خاک ایران و عربستان بصورت فلات در آمده و خلیج فارس فرو رفتگی یافت و کوههای خوزستان بوجود آمد. وجود معادن نمک، گچ، گل رس و بقایای جانوران به صورت نفت یادگاری از آن زمان است.
ناگفته نماند که همین چین خوردگیها و فرو رفتگی های دوران سوم بود که باعث شد شیب از شمال و شرق به طرف جنوب غرب بوجود آید. عواملی که در ایجاد شکل کنونی مناطق و اقلیم کنونی مزبور تاثیر داشته، فرسایش آبی و حرکت قشر زمین بوده است. خوزستان از نقطه نظر زمین شناسی ادامه ی جلگه عظیم بین النهرین است. که این حوزه یک فرو رفتگی عظیم میباشد که بر اثر رسوبات آبرفتی نشست کرده است.
 
 
سیمای طبیعی استان خوزستان :
خوزستان با مساحتی حدود 64746 کیلومتر مترمربع بین 47 درجه و 41 دقیقه تا 50 درجه و 31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 29 درجه و 58 دقیقه تا 33 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی از خط استوا در جنوب غربی ایران واقع گردیده است.
خوزستان از نظر وسعت هشتمین استان کشور محسوب میگردد. خوزستان از شمال غربی با استان ایلام، از شمال با استان لرستان، از شمال شرق و مشرق با استانهای چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد ، از جنوب شرقی با استان بوشهر و از جنوب با خلیج فارس و از مغرب با کشور عراق هم مرز
است.
 
جهت مشاهده متن کامل فایل PDF زیر را دانلود نمایید:
 

دانلود مطلب کامل سیمای آبخیز استان خوزستان

 

 

abkhiz_khozestan.pdf [حجم: 1.95 مگابایت] ( تعداد دانلود: 139)

 

سیمای آبخیز استان خوزستان

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Tags

ارسال نظر

  • عکس خوانده نمی شود

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !