بازدید معاون و کارشناسان ابخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام از پروژه منارید استان کرمانشاه

  • ارسال شده در تاریخ : تاریخ : 21-02-1394, 12:16
  • توسط: نویسنده: ایلام
  • نظرات : نظرات: 0
  • بازدید : بازدید: 2 109
  • موضوع: موضوع: خبر
پروژه بین المللی منارید(MENARID) در چارچوب برنامه توسعه پایدار و یکپارچه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش، مصر و یمن اجرا می‌شود. این پروژه در ایران، با مشارکت تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF)، برنامه توسعه ملل متحد(UNDP) و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به‌عنوان نماینده دولت از شهریور 1390 آغاز شده است.
هدف نهايي پروژه، توسعه مديريت یکپارچه منابع طبيعي تجديد شونده با توجه به سازگاري با شرايط اقليمي و منافع محیط زیست جهانی است، همچنین پروژه در پی آن است که از ظرفیت زیست‌بوم‌ها در جهت تامین معاش مردم محلی حفاظت نماید. پروژه مناريد به‌منظور تحقق اين هدف، با سایر پروژه‌های کشور تحت یک چتر حمایتی همکاری و مشارکت فعالانه دارد.
هدف اصلی پروژه، رفع خلاءها و موانع قانونی موجود جهت مدیریت یکپارچه منابع طبیعی از طریق توسعه و تقویت هماهنگی، ظرفیت سازمانی و اشتراک دانش و نیز به نمایش گذاردن شیوه های موفق و پایدار مدیریت آب و اراضی و تعمیم آنها به سطوح بالاتر است.

در راستای دستیابی به این هدف، سه مولفه مکمل زیر تعیین شده است:
- ارتقا سطح درک و دانش عمومی
- ایجاد شرایط مناسب جهت توانمند سازی ذینفعان
- ارائه رویکردهای مبتنی بر جوامع محلی

دستاوردهای مورد انتظار از منارید:
1- ارتقاء دانش و درک عمومی در مورد عوامل تغییر کاربری اراضی که به تخریب سرزمین، اکوسیستم و آب منجر می‌شوند و در پی آن پیامدهایی نیز بر خدمات اکوسیستمی و معیشت جوامع محلی دارند؛
2- ایجاد بستری توانمند برای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و استفاده از دانش بوجود آمده از بند 1؛
3- ارائه رویکردها و فن‌آوری‌های برگرفته از جوامع در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی و مدیریت پایدار آب و سرزمین که در اقدامات مدیریت جامع منابع طبیعی قابل مشاهده باشد.
با توجه به اهمیت و نقش مشارکت مردم در حفاظت از منابع طبیعی و همچنین توسعه پایدار حوزه ها، کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام از سایت پروژه منارید در استان کرمانشاه بازدید نمودند. این پروژه در روستای رزین کرمانشاه اجرا شده است.
در این طرح تلاش شده است تا از طریق توانمند سازی جوامع محلی با آموزش گلیم بافی، گیوه بافی، کشت گیاهان دارویی و اسانس گیری، پرورش کبک و مرغ محلی و همچنین تولید نهال از وابستگی آنها به زمین بکاهند و منابع جدید درآمدی برای آنها به وجود آورند. از اهداف دیگر این طرح افزایش مشارکت زنان در امور اجتماعی و امور اقتصادی خانواده می باشد.
بازدید معاون و کارشناسان ابخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام از پروژه منارید استان کرمانشاه

بر اساس نظر کارشناسان استان کرمانشاه با اجرای این طرح از میزان تخریب منابع طبیعی کاسته شده است و ساکنین با تشکیل صندوقهای روستایی در اجرای طرحهای منابع طبیعی مشارکت می کنند. گر چه در سال ابتدایی اجرای این طرح هنوز بازگشت سرمایه ای نداشته و برای تولیدات خانگی زنان بازار مناسبی مهیا نشده است اما با رفع نواقص موجود می توان منتظر چشم انداز روشنی برای موفقیت طرح داشت.
Tags

ارسال نظر

  • عکس خوانده نمی شود

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !