بازدید کارشناسان اداره کل منابع طبیعی ایلام از حوزه های زوجی استان خوزستان

  • ارسال شده در تاریخ : تاریخ : 21-02-1394, 11:08
  • توسط: نویسنده: ایلام
  • نظرات : نظرات: 1
  • بازدید : بازدید: 2 618
  • موضوع: موضوع: خبر
به منظور ارتقاء سطح علمی و فنی همکاران در معاونت آبخیزداری و استفاده از تجارب اجرایی و فنی دیگر استانهای کشور، طبق هماهنگی هایی که با مدیرکل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان بعمل آمد برنامه بازدید علمی از حوزه های زوجی و معرف استان خوزستان بعمل آمد. در این برنامه تعدادی از کارشناسان آبخیزداری اداره کل و شهرستان دهلران در معیت معاونت محترم آبخیزداری استان مورخ روز چهارشنبه 19 فروردین 1394 از حوزه های زوجی و معرف شهرستان شوش بازدید کردند. در این برنامه از اقدامات مدیریتی، آبخیزداری و پایش انجام شده در حوزه های زوجی که شامل ساخت و راه اندازی ایستگاههای هواشناسی، هیدرومتری، پین فرسایش، پلات رسوب، نفوذ پذیری، تاج پوشش و آماربرداری از آنها بازدید بعمل آمد.
ایستگاه مذکور معرف مناطق همگن کشور در اقلیم خشک و بیایانی ایران است که بعنوان اولین ایستگاه آبخیزداری در سطح استان خوزستان محسوب میشود. این ایستگاه در حوزه آبخیز معرف و زوجی شوش از توابع شهرستان شوش در سال 1385 در حوزه آبخیزی به وسعت 2600 هکتار با اهداف کلان زیر توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان راه اندازی گردیده است :
1- ثبت مستمر 18 فاکتور اقلیمی و داده مکانی و ارائه آمار واطلاعات دقیق منطقه ای
2- برنامه ریزی و اعمال الگوهای مدیریت جامع حوزه های آبخیز
3- ارزیابی فنی، مدیریتی و اقتصادی- اجتماعی سیستم آبخیز
4- ارائه الگوی آموزشی – ترویجی فعالیتهای آبخیزداری
5- زمینه سازی انجام تحقیقات کاربردی
در حوزه های زوجی شوش اطلاعات مربوط به فرایندهای اقلیمی، فرسایش پاشمانی، فرسایش سطحی، فرسایش کنار روزخانه ای، فرسایش آبکندی اندازه گیری و ثبت می شود و در این راستا از وسایل مناسب و متداول از جمله پین های فرسایشی، کرت های استاندارد، فلوم، جام فرسایش و دستگاههای ثبات دیجیتالی استفاده شده و اطلاعات ثبت شده به منظور ارزیابی در اختیار دیگر نهادهای علمی و پژوهشی قرار می گیرد.
بنا بر اظهارات کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام، برنامه بازدید علمی از حوزه های زوجی و معرف شوش بسیار سودمند بوده و انتظار می رود به منظور ارتقاء سطح علمی و کیفی کارکنان این گونه بازدید ها از دیگر طرح ها و پروژه های شاخص کشور ادامه داشته باشد.
بازدید کارشناسان اداره کل منابع طبیعی ایلام از حوزه های زوجی استان خوزستان
Tags

ارسال نظر

  • عکس خوانده نمی شود

نظرات دیگران

| پاسخ | |  

احمد دریکوند, در تاریخ: 21 اردیبهشت 1394 17:30
سلام ممنون از مطلبتون حوزه زوجی به چه معناست؟ آیا زوجی اسم منطقه ای در خوزستانه؟ یا معنی خاصی در آبخیزداری داره؟