سیمای منابع طبیعی استان ایلام

  • ارسال شده در تاریخ : تاریخ : 21-02-1394, 11:00
  • توسط: نویسنده: ایلام
  • نظرات : نظرات: 0
  • بازدید : بازدید: 2 278
  • موضوع: موضوع: خبر
استان ایلام در عرض شمالی بین 32 درجه و 02 دقیقه و 51 ثانیه تا 34 درجه و 02 دقیقه و 28 ثانیه از خط استوا و طول شرقی 45 درجه و 41 دقیقه و 04 ثانیه تا 48 درجه و 05 دقیقه و 26 ثانیه از نصف النهارمبداء(گرینویچ) واقع شده است. بخش بزرگی از استان ایلام بدلیل استقرار در رشته كوه زاگرس كوهستانی می باشد.در جهت شمال غربی- جنوب شرقی استان، رشته كوه مرتفع و طولانی كبیر كوه به طول تقریبی 160 كیلومتر و با قله ورزین به ارتفاع 3062 متر از سطح دریا قرار دارد. مساحت استان 6/2002794 هکتار، تقریباً 2/1 درصد از مساحت كل كشور، دارای 10 شهرستان به نامهای ایلام، ایوان، آبدانان، شیروانچرداول، مهران، دهلران، دره شهر، بدره، سیروان و ملکشاهی است.

سیمای منابع طبیعی استان ایلام

در استان بیشتر فعالیت اقتصادی بر روی دامداری و کشاورزی متمرکزشده‌است و زمینه‌های مساعدی نیز جهت پرورش زنبور عسل وجود دارد. بخش اعظم مساحت استان كوهستاني است؛ بنابراينزمينهاي مورد استفاده در بخش كشاورزي شامل دشتهاي ميانكوهي، كوهپايه ها، حاشيهرودخانه ها و زمينهاي زراعي محدود در دره هاي كوهستاني است؛
حوزه زاگرس شامل دو واحد زمين‌شناسي جداگانه بنام زاگرس مرتفع يا زاگرس داخلي و زاگرس چين خورده يا زاگرس خارجي است. استان ايلام از نظر تقسيمات زمين شناسي در بخش زاگرس چين‌خورده يا در بخش خارجي حوزه زاگرس قرار گرفته است.
دو بخش کاملاً مجزا در استان وجود دارد، دشت ها و تپه ماهورهای پست جنوب و جنگلهای بلوط زاگرس که در برگیرنده ارتفاعات کوهستانی استان می باشد. حدود 53 مساحت استان كوهستاني است.دشتهای پست جنوب اغلب متشکل از خاکهای گچی و آهکی و ارتفاعات کوهستانی اغلب دارای تشکیلات آهکی، سنداستونی و کنگلومرایی است. بلندترین قله استان در رشته کوه کبیرکوه قرار دارد که بین دو ناحیه واقع گردیده است. دیگر ارتفاعات شاخص استان عبارتند از: گچان، مانشت، قلارنگ، رنو، شره زول، سیاه کوه، دینارکوه، سیوان، اناران، کولک و ...
بلندترین نقطه استان قله کان صیفی در کبیرکوه بارتفاع 3062 متر از سطح دریا و پست ترین نقطه استان در منطقه حسن قندی دهلران با 40 متر از سطح دریا قرار دارد.
از نظر شرایط اقلیمی استان ایلام جزء مناطق گرمسیری طبقه بندی می شود ولی بعلت عرض زیاد جغرافیایی و وجود ارتفاعات، اختلاف درجه حرارت و بارندگی در بخشهای شمالی، جنوبی و غربی آن می توان از نظر اقلیمی مناطق سه گانه سردسیری، گرمسیری و معتدل را در استان مشاهده کرد. متوسط بارندگي استان ايلام در حدود 4/516 ميليمتر است، كه از اين ميزان 336 ميلي متر تبخير مي گردد، معمولاً يخبندان به ازاي ارتفاع متوسط وزني استان از اواخر مهر ماه تا اوايل فروردين اتفاق می افتد، اما متوسط سالانه اين پارامتر 3/68 روز در سال است.
مساحت منابع آبي در استان ایلام كمتر از يك درصد برآورد ميگردد. در استان 14 رودخانه دائمي (به استثناي رودخانه سيمره) با آورد ساليانه حدود 9/1 ميليارد مترمکعب جريان دارد که عمده ترين آنها شامل رودخانه هاي کنگير، گدار خوش، کنجانچم، چنگوله، ميمه، دويرج و چرداول مي باشند. چنانچه رودخانه سيمره نيز به اين مجموعه اضافه شود، آورد رودخانه هاي استان حدود5 /4 ميليارد متر مکعب خواهد بود. رودخانه هاي دائمي استان به دو حوضه آبريز، حوضه آبريز رودخانه سيمره در شرق و رودخانه هاي مرزي در غرب تقسيم مي شوند.
مطالعات آبخیزداری در دو فاز توجیهی و تفضیلی – اجرایی انجام می پذیرد. از 6/2002794 هکتار از سطح استان حدود 1600000 هکتار از محل اعتبارات ملی تحت پوشش مطالعات توجیهی قرار گرفته است. تا کنون نیز 530000 هکتار از استان از محل اعتبارات ملی و استانی نیز تحت پوشش مطالعات تفضیلی – اجرایی قرار گرفته است که در مجموع در این بخش تا پایان سال 1392 حدود 10 میلیارد ریال هزینه شده است. در سال جاری نیز 36240 هکتار در حوزه های فاقد و واجد سد از محل اعتبارات ملی به میزانی بالغ بر 2 میلیارد و پانصد میلیون ریال مورد مطالعه تفضیلی – اجرایی به منظور کنترل فرسایش و اجرای اقدامات حفاظت خاک قرار خواهد گرفت.
سیمای منابع طبیعی استان ایلام


استان ایلام شامل 2 حوزه اصلی (حوزه کرخه و حوزه مرزی) و 21 زیر حوزه می باشد. حوزه کرخه شامل 8 زیر حوزه به مساحت 239/453900 هکتار است که حدود 21 درصد سطح استان را به خود اختصاص داده است.
Tags

ارسال نظر

  • عکس خوانده نمی شود

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !